Storvreta Cup 2016
Efter att entusiastiskt anmält 2 lag till Storvreta Cup under hösten så ser vi ganska snart att intresset från spelarna är svalt och endast 12 av 22 killar anmäler intresse vilket gör att vi drar oss ur P03 och åker endast med laget som ska spela P01L.
Truppen som anmäls är följande
Edvin
Markus
Johan
Harre
Viktor
Simon H
Simon L
Anton
Alvar
Douglas
Noah
William
En tunn trupp men det skall inte vara något problem att genomföra en Cup med 12 killar, tragiskt nog sjukanmäler sig både Johan och Simon L kort innan avfärd och vi får åka med 10 killar varav 2 målvakter, sedvanlig fotografering sker innan avfärd alla iförda mössa från sponsor Workshop dock klagar spelarna över utseendet på mössorna så ett par tips på ny design kommer att framföras till Ingemar laget tackar dock för sponsringen. Vi packar in oss i ett par bilar och en minibuss som vi fått låna av Bussleffes Taxi. Vi hinner dessvärre inte lämna parkeringen innan vår mästare i glömska Harre kommer på att han varken packat täcke eller kudde.
Vid framkomst till Uppsala så intar vi den traditionella lunchen på Mcdonalds i Stenhagen allt enligt instruktion och hänvisning till tradition från Marie Aav. Historien visar också att det är här Cup-livet börjar, här har vi glömt allt från jackor till klubb väskor och årets äventyr är inget undantag utan Kenneth glömmer naturligtvis kvittot på matinköpen men det skall inte vara några problem vi har gott om tid enligt Kenneth vi ska bara checka in rummet på Almtunaskolan och ta oss ut till Stenhagen igen för att spela första matchen, det är ingen stress.
Lagom tillbaka i Stenhagen inser vi att det där med gott om tid kanske inte riktigt stämde men vi är åtminstone ombytta och klara lagom till matchstart dock utan matchgenomgång, uppvärmning och med ett par fina hamburgare lagom halv smälta i magen, vad kan gå fel?
Match mot IBK Runstenen
Efter den tidigare nämnda uppladdningen så startar matchen precis så som kanske borde förvänta sig, vi hänger inte med och redan efter 6 minuter börjar grabbarna gnälla på brist på ork och vi ligger under med 4-0 i paus. Markus som som normalt står i mål får agera utespelare och klagar på konditionen. Bara för att försäkra oss om att vi ska vara helt slutkörda efter matchen så drar vi på oss spel i numerärt underläge i 4 minuter när först William åker ut och sedan tar Harre en tvåa av bara farten för felaktigt byte när 2 sekunder återstår av Williams utvisning. Matchen slutar naturligtvis i katastrof, förlust med 7-0 och klart onödigt då motståndarna knappast är bättre än vad vi kan prestera men vad gör det?
Åter i Almtuna börjar vi packa upp våra saker. Detta är en intressant del av en Cup, hur många har glömt luftmadrass? Hur många är trasiga? Årets facit visar dock att vi börjar lära oss bara Kenneth har punka på madrassen men William har garderat sig och har en extra som Kenneth får låna. Första året vi inte behöver besöka Biltema!! Bra jobbat!
Efter lite vila och tidig middag är det dax för Kenneth att bege sig ut på en nostalgitripp då matchen mot Sirus ska spelas i hans gamla hemmahall från tiden som innebandyspelare under sent 80 tal. En något euforisk Kenneth guidar oss genom gamla uppsala fram till GAMLISHALLEN denna hall som har bevittnat så många mirakel och vi är alla övertygade om att ett till skall ske ikväll då vi kommer att spöa den stora favoriten till slutsegern SIRUS.
Edvin pluggar taktik och konstaterar “du menar alltså att så fort vi får bollen så springer jag och byter? Det låter vettigt.” Han bjuder verkligen på sig själv vår Edvin.
Match mot Sirus P02.
Sirus har vi stött på en gång tidigare i Storvreta Cup och då mötte vi deras p03 och minnena från den matchen är att Melker kontrar in vårt mål, under de övriga 29 minuterna och 55 sekunderna fick vi aldrig låna bollen men det är inget vi bekymrar oss om idag Kenneth är ju typ född i Gamlishallen och känner varenda dammtuss i denna anrika lada så vad kan gå fel? Tyvärr upptäcker vi strax innan match Mika Kohnonen (Världmästare med finland Bla mer info om honom har ni här https://sv.wikipedia.org/wiki/Mika_Kohonen) på läktaren och sonen hans i laguppställningen grabbarna blir en aning starstruckt. Vi har efter första matchen insett att vi har för få spelare för att kunna var kreativa i varje byte så vi komponerar en defensiv kedja med Dogge, Alvar och Edvin samt en offensiv med Simon H, Viktor och Harre. Första perioden spelar vi otroligt disciplinerat försvarsspel och har bra omställningar där Hultman har den bästa chansen när han nyper direkt på en pass från Harre men keepern gör en reflexräddning. Underläge 0-3 efter första perioden får ses som godkänt då Sirus nog är det bästa jag sett ett pojklag spela.Andra perioden har vi inte ork att spela lika disciplinerat och siffrorna rinner iväg stryk 0-13.
Hemresan blir ungefär lika bra organiserad som den till match ett, bussen går kvart i och kvart över enligt logistik professor Kenneth hm nja prick och halv var det visst vilket medför att vi missar buss bytet vid fyrishov och därmed så när godis inköpen på Willys men som väl är så hinner vi in i butiken med 10 minuter till godo. Väl tillbaka är stämningen trots två tunga förluster god dock blir det tidig läggning då väckarklockan står på 0600.
Efter en odramatiskt natt med den regerande nordisk kombinations mästaren tydligen helt ur slag och tvåan Limpan stannat på hemmaplan kunde samtliga sova gott och nästan alla var utvilad vid uppstigning där gästledare Putte organiserar väckning som funkar på alla utom Harre och Alle som helt klart misstolkat vad godmorgon betyder och borrar ner huvudena i kudden för att snooza vidare. Frukost intas utan stress och ledarna hinner tom dricka kaffe och vi är ändå i god tid till matchen i Fyrishov.
Match mot Järfälla
Klart bättre förberedda än dagen innan med lugn frukost taktikgenomgång där vi kör på samma som mot Sirus men Markus tar Edvins plats i Cheking kedjan. Vi startar lite försiktigt och ger kommandot till motståndarna för att sedan ställa om i snabba kontringar men tyvärr åker vi själva på en kontring efter ca 7 minuter , 0-1 är ett faktum, ska det fortsätta grina emot? Anton tyckte dock annorlunda och gör 1-1, några minuter senare skjuter Viktor ett skott mot Harre som styr in 2-1 med rumpan.Vi följs åt till 3-3 innan Harre blir uppkrokad i ett friläge och Viktor sätter den efterföljande straffen för att fastställa slutresultatet 4-3 och säkra 3:e plats i gruppen vilket betyder att vi går direkt till åttondelsfinal.
Då nästa match inte är förens kl 22,10 så har vi lite dötid att slå ihjäl. Ett besök på nya IFU-arena planeras in men vi börjar med lite slappande på rummet där grabbarna utmanar ledarna i att bolla gris med innebandyklubba och boll, något de får ångra då Björn visar sig bäst i den grenen. Efter lunch åker vi till IFU-arena och kollar innebandy i en imponerande anläggning med 5 fullstora innebandyplaner samtliga med läktare, friidrottsarena, gym och KLUBBHUSET under samma tak. Sen middag innan match mot Granlo.
Match mot Granlo
Chockstart 3-0 i baken direkt ingen drömstart precis men vi arbetar oss in i matchen med en tight defensiv och giftiga omställningar 0-4 blir 2-4 en bit in i andra perioden och Granlo verkar skakat. Viktor har ett skott i stolpen, Edvin ett par i burgaveln och Hultman har några giftiga avslut men Granlo straffar oss i vår jakt på reducering och matchen slutar så småningom 3-6 sedan Viktor, Simon och Harre gjort våra mål. Viktor och William har varsin assist.Granlo är ett riktig bra lag och vi står emot bra efter de inledande minuterna men det märks att vi gott på kort om folk och vi orkar inte riktigt hela vägen.
Direkt efter matchen märks en besvikelse hos grabbarna som känner att de gjort precis vad man kan kräva av dom men också att vi inte riktigt räcker till med den slimmade truppen.Väl tillbaka i sovsalen är besvikelsen glömd och andra intressen tar över. Mats tar Puttes plats i sovsalen men inte heller ha kan bidra med något störande under natten så Nordisk kombination får strykas ur tävlingsprogrammet. Städning är däremot något dessa gossar skulle behöva öva på. Efter att tillbringat ett par dygn med dessa nästan vuxna grabbar som på alla vis uppträtt om inte som vuxna så åtminstone som ett gäng väluppfostrade grabbar i en väldigt homogen grupp tänkte vi att städningen inte skulle vara några bekymmer att överlåta på städ general Edvin & co men där bedrog vi oss, första gången vi ledare är med om en “om städning” av rummet men någon gång ska ju vara den första.
Vi brukar ju ha lite olika tävlingskategorier som årets glömsker eller raggmunk men faktum är att glömsker har vi ingen om man inte räknar Harres sängkläder och när det gäller honom så är det ju att räkna som noll och att Kenneth glömmer ett kvitto är ju försumbart så årets glömsker får vi också dra ett streck över. Vad beträffar raggmunken så ska vi nog börja bli lite oroliga för fortplantningen i köpingen då egentligen bara Douglas har det riktiga drivet men utan draghjälp av Hugo och Filip får han tjata med Viktor på raggarrunda till våning två men han har inte riktigt samma självförtroende som Douglas vad gäller brudar så årets RAGGMUNK går tveklöst till Dogge trots noll på “raggkontot” men han är den enda som gör ett ärligt försök.
För att sammanfatta Cupen så är resultatet en besvikelse vi hade större förhoppningar när vi anmälde oss i höstas men med facit i hand och alla sjukdomar och avhopp vi fick så är vi mer än nöjda med grabbarna som åkte.
Det viktigaste med Cupper är ju precis det vi lärt under åren inte resultatet utan allting som händer mellan alla matcher och där har grabbarna som vanligt presterat i världsklass. Vi som ledare måste säga att detta gäng är utmärkta ambassadörer för MIBF och vi är stolta över att få vara ledare för detta gäng tack alla föräldrar att vi får låna dom ibland. För att nämna något om kemin i truppen så sa
domarna till oss att han var imponerad över stämningen på bänken trots vår tuffa inledning i matchen mot Granlo han hade aldrig sett ett lag ha så kul trots oflyt på planen
Tack för i årets Storvreta Cup!!.
//ledarna