Match hemma mot Trosa Edanö.
1:a. Vi startar bra och stabilt. Båda lagen har flera och bra chanser men ingen lyckas riktigt få till det. Spelet rullar på fram och tillbaka. Det känns som vi har mer boll men får inte utdelning.
0-0 efter första.
2:a. Vi fortsätter på den inslagna vägen. Efter 3 min rycker Simon loss och nätar periodens enda mål. Vi gör en bra andra period och det känns skönt.
1-0 efter andra.
3:e. Nu hände det något… De 10 första minuterna hade vi inte ett skott på deras mål. Vi var i princip utspelade. Två gånger lyckas deras nr 18 trassla in bollen i vårt mål. Andra gången fick han stå ostört och bolla med tre returer precis framför Edvin. Inte bra. Vi var helt enkelt stillastående och passiva. Men när fem minuter återstår kom viljan flygandes tillbaka. Nu var det vi som satte rejäl press på TE. Pulsen höjdes och alla ville kvittera. Temperaturen steg snabbt i hela hallen. Med en minut kvar är vi helt plötsligt bara fyra spelare på plan….. ingen i spelarbåset märkte något, allra minst de tre coacherna. Vi fick ut en spelare till men tyvärr lyckades vi inte kvittera.
Slutresultatet 1-2.
Sammanfattningsvis i en ganska händelsefattig match:
Bytena är korta och snabba i de två första perioderna, längre i sista. Det kan vara det som gör att vi tappar så mycket i början av sista perioden. Tyvärr gör vi lite väl snabba för byten när de har frislag i vår zon. Flera gånger springer alla för byte när det är blåst utan att tänka riktigt. Det blev några svettiga lägen men det löste sig då tack vare Edvin som gör flera vassa räddningar.
I övrigt har vi riktigt bra försvarsspel! Vi släpper bara in två mål mot ett bra lag. Vi håller i bollen, tar det lugnt, reder ut deras anfall för att sen snabbt bygga upp vårt spel framåt. Riktigt bra!
Det vi tagit upp de senaste matcherna är ju stämningen på bänken. Nu var det mycket bättre. Stort beröm för det!
Det här ska vi ta med oss:
Vi hade stabilt försvar och positiv stämning! En mycket bra grund för att fortsätta utveckla laget i rätt riktning!
//Ledarna