MIBF vs TORSHÄLLA IBF
3 – 1 (1 - 1, 2 - 0, 0 – 0) Skott 19 - 5
Då var årets tredje match avklarad. Och tredje vinsten säkrad!
Laget byggs ihop sakta och säkert, vi börjar hitta formationer som fungerar i laget.
Tyvärr har vi ännu inte varit fulltaliga, alltid någon sjuk eller borta av andra anledningar. (Typiskt
hösten). Ett stort beröm skall tjejerna ha för den träningsvilja och uppslutning som trots sjukdom etc.kommer emellan. Vi är i snitt 14-16st varje träning av de totalt 18 vi är i truppen.
De tjejer som inte kan träna men ändå känner sig så pass pigga att de kan komma ner på träning
infinner sig där – BRA INSTÄLLNING!
Det finns inga tendenser av ”vi eller dom” och har inte funnits sen första början, det finns bara VI och
det är väldigt kul att se gänget på planen. Redan så här kort in i säsongen ser vi en grym utveckling
gång efter gång. Från små saker som de själva eller ni som publik kanske inte märker, som vi ledare
ser, till större saker som är mer märkbara. Jag menar små passningar, att stå ”rätt” i en viss situation, att tänka ett steg före, att våga testa nya saker som kan bli fel.
Jag tjatar om det men vi får göra fel!
Om vi tar lärdom av felen är det det bästa som kan hända! Om vi alltid gör rätt vore vi klara för SSL,
Om vi alltid gör rätt kan vi inte lära oss hur man INTE skall göra.
Söndagens match mot Torshälla började sedvanligt i ”Blå rummet” med taktiksnack. Rim meddelades
att hon blev framröstad av laget som kapten och Johanna blev assisterande. Amanda fick uppdraget
att vakta kassen denna gång. Under uppvärmningen såg det lite halvlojt ut. Ingen kanonfokus där direkt på fleratlet i laget, oroväckande..!! Matchen startar och det ser fortfarande ganska slött och försiktigt ut.
06:48 in i matchen får Elsa vila 2 min på andra sidan då hon reflexmässigt provade på sporten
handboll, oops. Elsa och de andra fick då lärdomen att man inte får spela både handboll och
innebandy i samma match. Ont för gott med sig och 07:29 nätar Maja till 1-0 i 4-5 efter assist av Wilma. I slutet på perioden kvitterar Torshälla till 1-1 då vi övar igelkottförsvar i klump och funderar på vem som skall orka ta bort bollen.. I pausvilan försöker vi rycka upp tjejerna och få dem att tagga till.
Det blir bättre i andra perioden. Redan efter 2:31 nätar måltjyven Kajsa på en retur av Alvas skott.
Returen var troligen karriärens minst hårdaste skott. Men ack så välplacerat. Räcker att ”stå rätt” i
vissa situationer (se tidigare kommentar). Matchen går och i vissa sekvenser ser det riktigt bra ut. Vi
spelar runt. Backar till varandra, center och forwards samarbetar. Vi byter positioner och låter bollen
göra jobbet. 08:10 sätter Minna in 3-1. Trots halvhjärtat agerande har vi kontroll på matchen.
Pausvila… Pratet i rundeln går till fortsatt peppning och vissa taktiska tips.
Sista perioden blir mållös och tredje raka segern är ankrad! Bra tjejer!!!
Det syntes ingen större glädje från tjejerna efter vinsten. Vi pratade om det på kommande träning och
ifrågasatte varför? Det var en sån dag.. De kände att de inte kämpat sig till en vinst och att de inte var
värda det. Men nu är det så att en vinst är alltid en vinst och den skall man vara glad för. Vi gjorde inte
vår bästa match men trots det så vann vi – stabilt.
Tjejerna skall ha all uppmuntran för deras insats.Och det får vi verkligen av vår kära hemmapublik!!
TACK alla 62 som kom och tittade, tack domarna för en bra insats och tack Tjejer och Kollegor. Det är
kul med innebandy!!!
Nästa match hemma på Lörd kl.13.30 mot Trosa – missa inte den..
/ Ledarna genom Ted..